You are here

Turist Rehberi Nasıl Olunur?

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Per, 06/03/2010 - 13:41

Dünyanın en zevkli bir o kadar da yorucu ve stresli mesleklerinden biri de turist rehberliği ya da tur rehberliğidir. Özellikle yeni insanlarla tanışıp yeni yerler keşfetmek isteyen, heyecanlı bir iş arayan gençler tarafından tercih edilen turist rehberliği mesleği çok da kolay elde edilemiyor. Bu makalede tur rehberi veya turist rehberi olmak isteyenlere yol gösterici bilgiler var. Profesyonel turist rehberi olma koşulları şöyle sıralanabilir. Öncelikle turist rehberi olmak için ya üniversiteleri 4 yıllık / 2 yıllık turist rehberliği bölümünden mezun olacaksınız veya da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan turist rehberliği kursunu başarıyla bitireceksiniz. Turist rehberliği seçme sınavına katılmak isteyen adaylarda da şu şartlar aranıyor:

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Yapılacak sınav tarihinde 18 yaşını doldurmuş olmak
  • En az 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunu olmak
  • Sınava gireceği yabancı dili iyi derecede bilmek
  • Sabıkalı olmamak

Rehberlik sınavına başvuracak adaylar Turizm İl Müdürlükleri ya da bakanlık internet sitesinden sınav başvuru formunu nüfus cüzdanı örneği, diploma/geçici mezuniyet belgesi, sabıka kaydı, 6 adet vesikalık fotoğraf, yabancı dil sınavına girmişse sonuç belgesi, bu işi yapmasına engel bir sağlık sorunu olmadığına dair sağlık raporu hazırlayarak verilen süre içinde bir dosya ile sınavın yapılacağı ilin Turizm İl Müdürlüğüne teslim etmesi gerekiyor.

Diğer yandan özel sektördeki turizm şirketlerinde turist rehberi olarak çalışmak isteyenlerin iyi bir yabancı dil ile çalışacağı bölgenin tarihi ve turistik yerlerini çok iyi bilmesi, yerli ve yabancı turistlerden gelebilecek her türlü soruyu cevaplayabilecek bilgiye ve yeteneğe sahip olması gerekiyor.

Bunu Görmüş müydün?: Albert Einstein'a atfedilen bir konu