You are here

Sporcu Sağlığı

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Cts, 11/21/2009 - 16:25

Sporcular veya spor ile ilgilenenler sağlıklarını korumalı ve performanslarını arttırmalılar. Düzenli beslenme alışkanlığının yanında yeterli ve dengeli beslenmek de sporcu sağlığının ve başarısının istenilen düzeyde olmasını sağlayan en önemli etkenler arasında yer alır.

Sporcu açısından sağlığını korumak ona performansını yükseltme, antrenmandan yüksek verim alma, konsantrasyon ve dikkat seviyesini yükseltme gibi konularda yardımcı olur. Sporcu ihtiyaç duyduğu enerji, besin öğeleri ve sıvıyı alabilmek için doğru beslenmelidir. Protein, mineral, vitamin, karbonhidrat ve yağ ihtiyacını gerektiği kadarıyla karşılayabilmelidir. Spor yapan kişiler çok enerji harcadıkları için karbonhidrat, protein ve yağ içeren besin maddelerini tercih etmeliler ve miktarını da iyi ayarlamalılar. Enerji veren besinlerin vücuda sağladığı enerjinin de değişkenlik gösterdiği dikkate alınmalıdır. Ayrıca her sporcunun gereksinim duyduğu enerji miktarı da farklıdır. Vücuda alınan enerji miktarı ile harcanan enerji miktarının aynı olması gerekmektedir, aksi takdirde kilo problemleri ortaya çıkabilir.

Sporcu sağlığı açısından kilo alma veya verme haftada yarım kiloyu geçmemeli ve ideal kiloya ulaşılınca da bu kilo korunmalıdır. Sporcuların temel enerji kaynağı olan karbonhidratlar, artık maddelerin bağırsakta uzun süre kalmasını da önlerler. Sporcu sağlığına yararlı karbonhidratlar arasında ekmek, pilav, makarna, tahıllar, sebzeler, kuru baklagiller yer almaktadır. Vücuda alınan karbonhidratlar karaciğer ve kaslarda glikojen olarak depolanır. Bu depoların fazlalığı performansın da o kadar fazla olması anlamına gelir. Glikojen depolarının tükenmesi ise sporcu sağlığını tehdit eder ve bu durumda çalışmaya ara vermek gerekir.

Sporcu sağlığı açısından enerjinin yaklaşık %65’i karbonhidratlardan alınmalıdır. Yağlar da sporcular için hem enerji vermesi hem de vitaminlerin vücutta kullanılmasını sağlaması sebebiyle büyük önem taşır. Sağlıklı sporcunun uzun süreli çalışmalarını tamamlamasını sağlayacak kadar yağ deposu bulunur. Sporcuya, enerjisinin yağdan gelen kısmının %25 civarı olması gerekmektedir.

Sporcular için protein alımı da oldukça önemlidir. Proteinler dokuların yenilenmesinde, vücut savunmasında, enerji sağlanmasında, kas hasarlarının onarımında etkilidirler. Balık, beyaz ve kırmızı et, süt ve süt ürünleri, yumurta ve kuru baklagiller protein kaynaklarıdır. Sporcuya, enerjisinin proteinden gelen kısmının %10 civarı olması gerekmektedir. Ayrıca spora yeni başlayanların, kas gelişimleri için de fazladan protein almaları gerekmektedir. Diğer sporcuların ise fazla protein almaları zararlı olacaktır. Ayrıca bilinçli beslenen bir sporcu fazladan vitamin takviyesine ihtiyaç duymaz ve gereksiz vitamin alımının zararlı olacağını bilir. Mineraller de oksijen taşınması, sinir iletimi, kas kasılması gibi görevleri yerine getirdikleri için sporcu sağlığı açısından önemlidirler. Sporcular, kalsiyum mineralini almak için süt ve süt ürünlerini tüketmeliler. Demir mineralini alabilmek için ise kırmızı et, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyve ve baklagiller tüketmek gerekir.

Sporcu sağlığının korunması için farklı yiyecek çeşitleri denenmeli ve dengeli beslenme kuralları ihlal edilmemelidir. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak sporcu sağlığı açısından çok büyük önem taşır. Spor yapanlar, çok sıvı kaybettiklerinden yeterli miktarda sıvı tüketmeyi ve karşılaştıkları her türlü sağlık sorununda ilgili uzmanlara başvurmayı ihmal etmemelidirler.

Yorumlar

Sayfalar

Bunu Görmüş müydün?: Tapınak Şövalyeleri Hakkında Bilgi