You are here

Sansürleme

Chocolate kullanıcısının resmi
Submitted by Chocolate on Paz, 05/22/2011 - 14:18

Sansürleme hayatımızın bir çok alanında olan bir durum. Sansür güzel aslında, bir çok faydası var. Ama saçma yönleride var, bundan bahsetmek istiyorum;

Televizyonlarda bir programda mesela; Herhangi bir marka ismi olmasına izin verilmiyo, orası sansürleniyo açıkçası. Neden peki, gerekçesi ne bunun? Hayır yani göstermeniz için illa para mı almanız gerek, reklamlardan kazanılıyo evet. Ama kazanılmadığı zaman zorunlu kalınca sansürlemenin nesi gerekli onu anlamıyorum. Biz onu oraya koyarsak ya gidip alırlarsa boşa reklam yaptık endişesi mi var yani? Sen oraya bir marka koysan izleyici hemen koşup onu mu alıcak peki?

Herhangi bir radyo programında reklam adı kullanılmasına izin verilmiyo genellikle, neden? Tamam sizinde bir reklamınız vardır reklamdan kazanıyorsunuzdur mutlaka. Ama bunun dışında dinleyici olan biri o an radyoda arayıp konuşmak istedi mesela. Bir konudan bahsederken bir kaç kere uyarılıyo insan, o anda neşesi kaçıyo anlatmak istemiyo insan zaten. Ne yani onu söyleyince ne olucak? Sen ona izin versen ne vermesen ne? Marka sahibi benim ürünümün reklamını nasıl yaparsınız diyecekte değil.

Bir dizide, kanı göstermiyolar. Sansürlüyolar. Tam sansürleyemiyorlarda zaten herşey açıkça meydanda, sadece görüntü kirliliği yapıyo. Neden yapılıyo bu, genelde çocuklar görmesin şeklinde yapılır. Aileler kızar çocuklarının gördüğünden şeklinde yapılır. Ama zaten duyarlı bir aile çocuğuna o dizileri izletmez. Onu düşünebilen bunuda yapabilen ailedir.

Tabiki bu kanalın veya o an radyo programını sunan kişinin suçu değil, Rtük'ün suçu. Amaç ne tam olarak anlamıyorum, tamam sansür çoğu zaman iyi yerlerde kullanılıyo. Ama bu şekilde kullanılmasında bir anlam bulamıyorum ben.

Kategori:

Yorumlar

Türkiyede bir çok anlam karmaşasını sorgulamak mümkün. Sende bunlardan birine değinmişsin. benimde kendi içimde sorguladığım bir mevzuydu. Okuyunca hiç yabancılık çekmedim cümlelerine. Ama işte bu öyle bir şey ki.. Göstersen olmuyor markayı göstermesende olmuyor. Benim fikrim yani televizyon dizileri için. Her an gösterilecek şeyleri sansürleme. Git adamlarla anlaş paranı al ve arabaysa mesela kullan o arabayı. Ama bu olay bir market sahnesi için biraz sıkıntılı olur. yavaş yavaş bu durumlarada çözüm bulunmaya başlandı. Sahnelere dikkat ediliyor ve o tarz mekanlardan kaçınılıyor. Durum radyoda ise tamemen farklı. Rtük keşke tamamen serbest bıraksa da özgür özgür kişiler ne istiyorsa onu konuşsa. 

Sayfalar

Bunu Görmüş müydün?: Maşukiye Hakkında