You are here

Sağlıklı Beslenme

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Salı, 12/22/2009 - 09:45

Günümüzde bir çok insana baktığınız takdir de sağlıksız bir şekil de beslendiğini görebilirsiniz. Çünkü teknolojinin yardımı ile bir çok farklı katkı maddesi besinlere ilave edilmektedir. Örneğin domateslerin daha hızlı büyümesi ve olgun görünebilmesi için çeşitli kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bu domateslerin sağlığa bir çok zararı bulunur. Domates gibi bir çok sebze de hormonlu bir şekil de insanlara servis ediliyor. Bu da insanların sağlıksız bir yaşam sürdürmesini sağlıyor. Bu nedenle aldığınız besinlere önem vermelisiniz.

Hormonlu sebzeleri hemen hemen her semt pazarında görebilirsiniz. Örneğin hormonlu domatesin boyutu oldukça büyüktür. Fakat bıçak yardımı ile içini kesip baktığınız da bir boşluk görebilirsiniz. Bu da size domatesin ne kadar sağlıksız olduğunu göstermiş olur. Bu nedenle kesinlikle bu tür ürünler almamaya özen göstermelisiniz. Meyve ve sebzeleri daha çok mevsimlerine göre satın aldığınız da hormonlu ürünlere rastlamayacaksınız.

Fastfood Türkiye de en çok tüketilen bir atıştırmalık yemektir. Fastfood tabiki Türkiye çıkışlı değildir. Amerika da hamburgerin hazırlanıp satılması ve insanlar tarafından oldukça rağbet görmesi nedeniyle çeşitli el de tüketilebilen yiyecekler hazırlanmaktadır. Örneğin ülkemiz de patso oldukça sevilir. Fakat patsodaki kalori miktarı tahmin edemeyeceğiniz kadar fazladır. Bu nedenle patso gibi fastfood ürünlerini her gün tüketmek yerine sadece ayda bir sefer tüketebilirsiniz. Bu sizin sağlığınızı pozitif yön de etkileyecektir.

Sağlıklı beslenmenin faydalarını 20'li ve 30'lu yaşlar da göremezsiniz. Çünkü bu yaşlar da kadın ve erkekler daha dinç bir yapıdadır. Fakat yaş 35'i geçtikten sonra çeşitli sağlık problemleri meydana gelir. En büyük risk ise kanserdir. Fastfood ve sağlık açısından zararlı yiyecekler de kanserojen madde olduğu bilim adamları tarafından saptanmıştır. Eğer kanser gibi önemli hastalıklar ile sancılı bir ölüm geçirmek istemiyorsanız sağlık açısından uygun yiyecekleri tüketiniz.

Sağlıklı besinleri tükettiğiniz takdir de öncelikle vücudunuz 50 ve 60'lı yaşlarda da dinç olacaktır. Hiç bir fiziksel sorunu yaşamayabilirsiniz. Çünkü sağlıklı besinler de bol miktar da protein bulunmaktadır. Bu proteinler vücut organlarınızın daha iyi bir şekil de çalışmasını sağlayacaktır. Bu nedenle siz her daim sıkı ve sağlam bir vücuda sahip olabileceksiniz.

Bunu Görmüş müydün?: Webley Patriot Hakkında