You are here

Sağlık İçin Su İçin!

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Per, 11/19/2009 - 20:19

Suyun hayatımızdaki yeri ve önemi sandığınızdan daha büyük olabilir. Su, eşsiz bir içecektir. Sağlık bir yaşamın ayrılmaz parçası olan suyun ne kokusu ne de tadı vardır. Suyun rengi de yoktur. Canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için asgari miktarda su tüketmeleri gerekmektedir. İki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşan su molekülleri hayatımızı devam ettirmemizi sağlarlar. Düzenli ve yeterli miktarda tüketilen su sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayabilir.

Zayıflamak isteyenlerin en çok gereksinim duydukları madde sudur. Su metabolizmanın faaliyetlerini hızlandırmasını ve zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Suyun tokluk hissi verme özelliği aşırı yemek yeme problemi olanlar tarafından kullanılabilir. Su kaybı yaşayan vücudun su içme isteği karşılıksız bırakıldığı takdirde kademeler halinde vücut ısısının dengesi bozulur, performans düşüklükleri yaşanır, yorgunluk hissedilir, baş ağrısı meydana gelir, bayılmalar olur, bilinç kaybı olur ve en sonunda ölüm gerçekleşir. Buradan da anlaşılacağı gibi kendinizi yorgun hissetmenizin çözümü bir bardak suda gizli olabilir. Yeterli miktarda su içen kişiler, içmeyen kişilere göre daha uzun süre yorgunluk hissetmezler. Suyun, iş hayatındaki performansınıza olan etkisi de burada ortaya çıkmaktadır.

Çeşitli sıkıntı ve streslerin kaynağı susuzluk ve çözümü de su içmek olabilir. Vücut susuz kaldığı zaman kişinin moralli olmasını beklemek yanlış olur. Hem fiziksel hem de psikolojik açıdan daha rahat olmanızı sağlayan suyu ihmal etmeyin. Aşırı su tüketiminin ise pek sorun teşkil etmesi beklenen bir durum değil fakat daha sık tuvalet ihtiyacının gelmesine sebebiyet verebilir. Bu gibi nedenlerden dolayı kendinize göre yeterli olduğunu düşündüğünüz miktarda su tüketmelisiniz. Günlük su tüketimi miktarınızı çeşitli faktörlere göre belirlemek için bir uzmandan da yardım alabilirsiniz. Su tüketimi yeterli düzeyde olan bireylerin kalp sağlıklarının bozulma ihtimali su tüketimi yetersiz olan bireylerinkinden daha düşüktür. Su, aynı zamanda daha canlı bir görünüşe sahip olmanızı sağlayan bir nemlendiricidir. Bedensel çaba harcanan işlerle uğraşanların kas yapılarının bozulmaması için su içmeleri gerekir.

Su sadece saf halde alınabilen bir içecek olmadığından, sağlığa zararlı olmayan tüm içeceklerle de su ihtiyacı karşılanabilmektedir. Bunun yanında çeşitli besin maddeleri aracılığıyla da sıvı tüketimi sağlanabilmektedir. Doktorlar, bazı rahatsızlıklarda hastaya bol sıvı tüketmesini önermektedirler. Bu gibi durumlarda su içmeye daha çok özen göstermek gerekir. Su içme isteğini belli etmeyen veya belli edemeyen bireylere ise yeteri kadar su içme olanağının diğer bireyler tarafından sağlanması gerekir. Herkesin tüketebileceği su veya sıvı miktarını üst seviyelere çıkarması sindirim sistemi açısından da önemlidir.

Kişinin bünyesi, çalışma şekilleri, yaşadığı ortam gibi faktörler nedeniyle günlük içilmesi gereken su miktarının genellemesini yapmak mümkün değildir. Vücudunuz siz de susuzluk hissi uyandırıyorsa mutlaka ona kulak verin ve kendinizi mutlu edin. İçilen suyun sağlığa zarar verecek şekilde bozulmaya uğraması halinde yazılan tüm bu olumlu etkiler yerini çeşitli olumsuzluklara bırakabilir. Unutmayın, sağlık için temiz su için.

Bunu Görmüş müydün?: Havalı Tüfek Bakımı