You are here

Organik Tekstil Ürünleri Nerede Satılır?

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Pzt, 06/07/2010 - 15:59

Organik yiyecek ve içeceklerden sonra hayatımıza şimdi de organik tekstil yani doğal giyim ürünleri girdi. Çok ciddi hastalıkların ana nedenlerinden biri olan hormonlu yiyecekler ne kadar gözümüzü korkutuyorsa, giydiğimiz giysilerimiz de o kadar korkutmalı aslında. Tekstil üreticileri bundan yola çıkarak, organik ürünler piyasaya sürüyor. Normalde kullandığımız tekstil ürünleri, gerek üretim, gerek kullanım ve gerekse yok olma aşamasında hem biz canlılara hem de doğaya zarar verebiliyor. Bunun önüne geçmek için üretilen organik kökenli hammaddeler sayesinde kıyafetimizden çarşafımıza kadar binlerce kalem tekstil ürünü, kendimize ve çocuklarımıza, hatta doğaya zarar vermeyeceğini bilerek gönül rahatlığıyla kullanabiliyoruz.

Organik tekstil ürünleri, yetkilendirilmiş kuruluşlarca sertifikalandırılmış organik elyaf kullanılmak suretiyle, tüm işlemleri organik standartlara göre üretilen ürünlerdir. Gerek organik tekstilde ve gerekse hazır giyim ürünlerinde organik lif veya organik pamuk elyaf kullanılıyor. Organik ürünlerin ekiminden itibaren, kullanıma hazır ürün olana dek bütün basamakları düzenli kontrol edilirken, bu ürünleri satan firmalar da pazarda hem fark yaratıyor hem de daha fazla kar elde ediyor.

Türkiye, organik pamuk üretiminin yapıldığı birkaç ülkeden biri. Organik tekstil ürünlerinin en çok talep gördüğü ülkeler ise gelir düzeyi yüksek olan ve insanlarının çevre bilinci gelişmiş; Amerika, Almanya, Fransa, İsviçre, İngiltere ve Japonya gibi ülkeler. Türkiye’de de organik tekstil giderek daha fazla tercih edilmeye başlandı. Harmanlama yöntemi ile daha ekonomik organik pamuk üretilmesi, organik tekstil ürünlerine talep patlaması yaşanmasına neden oldu. Organik tekstil adı altında üretilen giysiler kanserojen madde oluşturan beyazlatma ve klorlama gibi işlemlerden geçirilmiyor. Bebek giysisinden iç çamaşıra, gömlekten bornoza, çarşaftan eşofmana kadar hem giyecek hem de ev tekstilindeki binlerce organik ürünü, internetteki sanal mağazalardan veya doğal ürünler satan işyerlerinden, bazı şehirlerde de ekolojik pazarlardan temin edebilirsiniz.