You are here

Neşelendiren Yiyecekler

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Cum, 11/20/2009 - 19:05

Doğada yer alan yiyeceklerin bilinen veya bilinmeyen birçok faydası vardır. Bazı yiyeceklerin de canlılığı arttırdığı ve neşelendirdiği biliniyor. Mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlayan yiyecekleri tüketerek sinir, stres ve bitkinliği üzerinizden atabilirsiniz.

Mutlu olmak için çeşitli sebepler aramaya gerek yok. Enerji düzeyinizi artırmak ve kendinizi neşelendirmek için birçok lezzetli besin sizleri bekliyor. İnsanın neşelenmesini sağlayan muz, çilek, dondurma, portakal, nane, makarna, çikolata, üzüm, ananas, simit, fıstık, fındık, kabak çekirdeği, buğday ekmeği, marul, roka gibi yiyeceklerin bazılarını yakından tanıyalım.

Çileğin cinsel duygu ve isteği uyarma veya arttırma dışında; salgı bezlerinin çalışmasını sağlama, tansiyonu düşürme, damarları temizleme gibi etkileri de bulunuyor. Üzümün zihnen ve bedenen dinçlik sağlama, kan yapma gibi etkileri bulunuyor. Muzun sakinleştirme, stresi azaltma, bünyeyi güçlendirme gibi etkileri bulunuyor. Marulun uyumaya yardımcı olma, sakinleştirme, kandaki şeker seviyesini düşürme, idrar söktürme, kanı temizleme, adet döneminin zamanında ve ağrısız olarak olmasını sağlama gibi etkileri bulunuyor. Portakalın vücut direncini arttırma, kanı temizleme, hazmı kolaylaştırma, damarların yumuşak kalmasını sağlama gibi etkileri bulunuyor. Dondurmanın yaşlanmayı geciktirme, kemik gelişimi ve büyümeye yardımcı olma gibi etkileri bulunuyor. Fıstığın kolesterolü düşürme, kalp sağlığını koruma, sakinleştirme gibi etkileri bulunuyor.

Bu listedeki yiyeceklerin bazıları yağ, protein, vitamin ve mineral açısından zengindirler. Bazı besinler de iştah açıcı veya sindirimi kolaylaştırıcı etki gösterebilirler. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için siz de kendi bünyenize ve maddi imkânlarınıza göre bilinçli olarak bu listedeki yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Depresyondan kurtulmak için de başvurabileceğiniz bu alternatif tıp yöntemi ile depresyon ilaçlarının yan etkilerine de maruz kalmayarak kârlı çıkabilirsiniz. Bu yiyecekler sıkıntılarınızı unutturabilir fakat ortadan kaldıramaz. Unutulmamalıdır ki ciddi mutsuzluk ve depresyon sorunlarınız varsa bir uzmana başvurmalısınız.

Bunu Görmüş müydün?: koç