You are here

Nargile

guvela kullanıcısının resmi
Submitted by guvela on Salı, 08/19/2008 - 21:33

nargileyi tanıtayım öncelikle..:) 4 bölümden oluşur..

Ser: Nargilenin uzun gövdesi. Boyun kısmı dar olmakla birlikte karın kısmına inildikçe çapı genişleyen, yapı olarak sürahiye benzeyen bir parçadır. Cam, metal ve seramikten yapılır.
Lüle: En üstte bulunan, tömbekinin konulduğu delikli tabla. Gümüş, pirinç ya da bakırdan yapılmış, oymalarla süslü bir muhafaza ile çevrilidir. üzerine köz konularak gerekli ısı sağlanır.
Marpuç: Dumanı şişeden alan ve ağza ulaştıran bölümdür. Bu bölümde kullanılan hortum koyun derisinden yapılır.
Şişe: İçinde dumanı filtre eden suyun olduğu ve fokurdamaların geldiği bölüm.
Bunlar dışında nargilenin diğer elemanları ise şöyledir:

Sipsi: Marpuçun ucuna takılan, dumanın içinden çekildiği küçük ağızlık. Tercihen kehribardan yapılır, fakat maliyet sebebiyle ve hijyenik açıdan genelde plastik olanları kullanılır. Mermer ya da gümüş olanları da mevcuttur.
Tepsi ve rüzgarlık: Tepsi közden düşen külleri toplar, rüzgarlık ise közün sönmemesi için kullanılır.
Tömbeki: Nargileye has tütün.
Nargilenin tasarımında İslam'ın etkisindeki sanatın derin izleri görünmektedir. Cami minaresini andıran ser kısmı bunu çok iyi simgelemektedir. Ayrıca ser kısmı genellikle çiçek ve yaprak desenleriyle süslenmekte ve bunlarda zaman zaman yaldız kullanılmaktadır. Marpuç kısmında ise genelde el dokuması olan kilim desenleri kullanılmaktadir.

not:asıl doğuş yeri hindistandır..

benim asıl ilgimi çeken nargile kültürü ve içme kuralları oldu :D

Batıda birden çok marpuca sahip nargile kullanımı yaygındır. Bu uygulama doğudakine göre farklı bir toplu içim ortamı sunar, ki doğuda nargilenin bir marpucu vardır ve el değiştirmediği sürece tek kişi tarafından içilir.
Arap kültüründe kullanıcı içtikten sonra ya marpucu masaya dayayarak bunu belli eder, ya da ağız kısmı kendine bakacak şekilde eğimli tutarak yanındakine ikram eder. Kabul eden, nargileyi verene elinin tersi ile hafifçe vurur ya da sıvazlar, bu memnuniyet göstergesidir. Kafe ve restoranlarda ise her kullanıcının ayrı bir nargile ısmarlaması yaygındır.

İspanya'da "tetería" adı verilen ve genelde müslüman göçmenlerce işletilen çay evlerinde nargile içimi yaygınlık kazanmaktadır. İsrail'de "nargeela" olarak adlandırılan nargile kullanımı özellikle Yemen, İran, Irak ve Türkiye'den gelen göçmenler arasında yaygındır. Bunun yanında İsrailliler arasında da nargile kullanımı görülür.

Nargile tiryakileri arasında, güzel bir içim için ortamda olması gerektiği düşünülen dört öğe vardır, bunlar "nargilenin dört şartı" olarak geçiyor. Maşa, meşe közünü karıştırmak için gerekli, en iyi köz meşeden oluyor. Güzel bir köşeye yerleşmek tabii ki önemli, ve Ayşede tiryakinin çay, kahve gibi istekleri için hazır bulunmalı. Bu deyiş özellikle "eski toprak" Türk tiryakiler arasında yaygın olarak kullanılıyor.

içme kuralları

Doğu kültüründe, "Bu işin erbablarına göre" nargile içilirken uyulması gereken bir "racon" vardır:

Genel görgü kuralları gereği yüksek sesle konuşmak ve etrafın sükûnetini bozmak raconu da bozar.
Nargile ateşinden sigara yakılmamalıdır. Bu görgüsüzlük olarak nitelendirilir.
Ayrıca köz tepsisine sigara külü atılmaz.
Nargile hiçbir zaman kendinizden ve çevredeki nargilelerden daha yüksek bir yere konmamalıdır.
Eğer nargile bir başkasıyla ortak içiliyorsa imame kullanılmalıdır.
Nargilenin marpucu ise asla doğrudan diğer kişinin eline verilmemeli, masaya bırakılmalı ve diğer kişi oradan almalıdır.
Marpucun alt kısmından tutulur.
Nargile hızlı içilmez. Çabucak bitirerek kalkmak keyf-ehli zihniyetle bağdaşmadığı için genel felsefeye aykırıdır. Normal bir içim hızı ile bir nargile birkaç saatte biter.
Dumanı sigara gibi içmek yerine nefes alır gibi çekmek gerekir, böylece fokurdama sesi güzel gelmelidir. Duman ağır ağır çekilir.
Ve nargilede, nargile tütününden başka bir şey içilmez.
Nargilenin en önemli özelliklerinden biri de tömbek tütününden daha çok meğessel (yani meyve aromalı) nargile tütününün içiliminde içiçiye vermiş oldugu haz ve keyiftir.

Rebetiko - Yeni Türkü

Yorumlar

yomadafaka kullanıcısının resmi

nargile pek bi severim lakin içimde hep ukte kalmıştır şu
-len biz bunu içiyoruz elmalı armutlu falan ama sanki adabına sı.ıyoruz sanırsam dedem görse basardı küfrü bana şimdi.
harbidende adabına limon sıkıyomuşuz bi daha içemiycem sanırsam :tipebak

Valla süper bir yazı , oyumu verdim ;) Çok seyrek de olsa nargile içerim ama özellikle şu racon kısmında geçenleri bilmiyordum , bundan sonra eğer içersem bari adabına göre davranayım :D

eyvallah arkadaşlar...

bende çok severim ve haftanın bir günü nargile günümdür..birgün yan masadan biri sigarasını nargilenin közünde yakınca diğer masadan biri sert bir şekilde hatta küfürede başvurarak ayıp oluyor gardaş (tam bir sivaslı üslubuyla )uyardı..bu olay üzerine araştırma gereği duydum :)

enterasan kurallar varmış :)

... SÜKûTİ ...

eeee herşeyin bir adabı var değil mi ama ;) sağolasın /ız gerçekten çok hoştu ...

sizofren kullanıcısının resmi

tüm kötü alışkanlıklarımdan ilk önce nargile gelir benm için .süper bi yazı olmuş saol..pek bişi kaçırmamışım genelde bende bu tür şeylere çok dikkat ederim özellikle başkasına ikram konusunda hemen hemen aynı şeleri yaparım elimin tersiyle hafifçe vurmak dışında ama bundan sora ikram edene iiyi bi yapıştırcam :D

hele bir de güzel bir ortamdaysanız kafa arkadaşlarla filan keyfinize diyecek yoktur:)
ama bu yazıyı okuduktan sonra pek bir cahil pek bir görgüsüz hissettim kendimi o ayrı:)

emin ol bende başıma bir iş gelene kadar bişeyler bildiğimi sanıyordum..ee ne demişler bir musubet bin nasihatten iyidir..=)

bodysuha kullanıcısının resmi

kağızmana ısmarladım nargile nargile,masai serengeti yar gele yar gele oyyy:):)kılı yünü tüğü sakası bi yana bu yazıyı 5nknın en adaplı en güzel üsluplu yazısı seçiyorum :)
bide çok zararlı bilmem bi nefesi 20 tane sigaraya bedel vb gibi geyikler peydah olmasa daha iyi bi noktaya gelirdi nargile.

eyvallah...teşekkürler..ben o bahsettiğin geyiklere bir yenisini ekleyeyim...SİGARA SÜRÜNDÜRÜR NARGİLE KAZMA KÜREK SÖKTÜRÜR imiş :)

Sayfalar

Bunu Görmüş müydün?: Tahir ile Zühre Meselesi