You are here

Marul Bitkisi ve Faydaları

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Pzt, 11/16/2009 - 18:59

Şifalı bitkiler serisinin şimdilik son makalesini yazıyorum. Daha sonra devam edebilirim bu seriye. San çiçekleri olan iki yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları, tohumu ve beyaz renkli sütü şifa verici olarak kullanılır. Göbekli ve uzun yapraklıdır. Baş ağrılarını giderici, anne sütünü çoğaltıcı, cinsî arzuları azaltıcı, ishal yapıcı, idrar artırıcı, sinirleri yatıştırıcı, iştah açıcıdır.
Marulun sirke, limon ve zeytinyağı ile yapılan salataları iştah açar, hazmı kolaylaştırır. Ağır yemeklerde ve etten meydana gelen hazımsızlıklar, yemek arasında yenen marul salatası faydalıdır. Lifli bir gıda olduğundan bağırsaklara yumuşaklık verir, kabızlığı giderir, hemoroitin giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca harareti önler. Fazla yenirse cinsel arzuyu azaltır. Pişmiş veya ham olarak yenirse, sinirleri yatıştırır.

Kullanım yeri, şekli ve faydaları:

 • Geceleri ihtilamı önlemek için, 5 gr. marul tohumu toz haline getirilir, su veya balla birlikte her gece yenir.
 • Balgam söktürücü ve öksürük giderici olarak, 200 cc. süte 20 - 25 gr. marul konur, beş dakika kaynatılır. Günde üç defa birer çay veya su bardağı içilir. Tohumu sirke içinde ezilerek lapa haline getirilir. Günde üç defa birer çorba kaşığı yenir veya su ile birlikte yutulur.
 • Baş ve eklem ağrılarına karşı, marul yaprakları sirke ile ezilerek lapa haline getirilir, başa veya eklem yerlerine sarılır. Dövülerek toz haline getirilmiş marul tohumu, sirke ve arpa unu ile karıştırılarak lapa yapılır, ağrıyan yerlere sarılır.
 • Sinir, stres, uykusuzluk, hepatit B, karaciğer yorgunlukları ve sarılıkta, sabah aç karna ve gece yatarken bir kahve fincanı robottan çıkarılan suyu içilir.
 • Sinir, stres ve uykusuzluklarda, geceleri yarım veya bir çay kaşığı marul sütü içilir.
 • idrar artırıcı ve böbrek çalıştırıcı özelliği vardır. Bunun için, sirke ve yaprağı konur, kısık ateşte 2 dakika kaynatılır. Balla tatlandırılarak günde 3-4 bardak içilir. Ayrıca, kaynamakta olan 100 cc. süte, 5 gr. böğürtlen çiçeği konur, kısık ateşte bir dakika kaynatılır, günde 3 - 4 bardak içilir.
 • Diş eti kanamalarına karşı ve diş etlerinin kuvvetlenmesi için; taze böğürtlen yaprakları sakız gibi çiğnenir. Ağız, bademcik iltihabı için ezilir suyuyla ağız çalkalanır ve ovulursa diş etlerinin kuvvetlenmesi temin edilir.
 • Gözleri kuvvetlendirmek için, sabah ve akşam, taze böğürtlen meyvesinden bir iki avuç yenir. Göz ağrılarına karşı, böğürtlenin taze yaprak ve filizleri ezilir, lapa haline getirilerek gözlerin üzerine konur, bir süre bekletilir. Göz zafiyetlerini gidermek için, böğürtlen yaprak ve filizleri ezilir, suyundan sabah ve akşam, gözlere ikişer damla damlatılır.
 • Böbrek ve mesanedeki kumları dökmek veya eritmek için; kaynamakta olan 500 cc. suya, 30 gr. böğürtlen kökü konur, 10 dakika kaynatılır. Balla karıştırılarak, soğuk olarak günde 3 - 4 bardak içilir.
 • Tansiyonu düşürmek ve bacaklardaki ödemi gidermek için; böğürtlen yaprakları çay gibi demlenir. Günde 2 - 3 bardak içilir. Böylece hem tansiyon düşer, hem de ödem şişlikleri iner.
 • Kolit ve bağırsak iltihaplarına karşı; bol miktarda böğürtlen meyvesi yenir.
 • Çocuğu olmayanlar için, kaynamakta olan bir litre suya, 60 gr. böğürtlen kökü konur, 10 dakika kısık ateşte kaynatılır. Balla tatlandırılarak, günde 3 - 4 bardak içilir.
 • İdrar tutukluğuna ve yanmasına karşı; kaynamakta olan yarım litre suya 25 gr. böğürtlen kökü konur, on dakika kaynatılır. Günde dört defa birer bardak içilir.
 • İshallerde (özellikle çocuk ishallerinde); böğürtlen meyvesi ezilir, suyundan günde üç defa birer kaşık içilir, meyvesi ishal kesilinceye kadar yenir.
 • Çocuklarda ağız yaraları ve aftlar için, böğürtlen meyvesi ezilir, ağza sıkça sürülür.
 • Saçları siyaha boyamak için; kaynamakta olan bir litre suya, böğürtlen yaprakları ve dikenli, dallarından 100 gram konur, yarım saat kaynatılır. Bu suyla saçlar, günde 3 - 4 defa friksi-yonlanır. (Elde edilen karışım çabuk bozulduğundan buzdolabında saklanmalıdır.)
Bunu Görmüş müydün?: İsyanlar dayım, hüzünler amcam