You are here

Kitle İletişim Araçları Nelerdir?

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Paz, 12/06/2009 - 17:00

İnsanın varolduğu günden beri varolan ve paylaşma isteğinin ortaya çıkardığı bir durumdur iletişim. Eski çağlarda bile insanlar, yaşadıklarını başkalarına anlatmak için hiyeroglifler ile mağara duvarları aracılığıyla iletişim kurarlardı.

Buradan yola çıkarak insanlığın tarihi boyunca pek çok iletişim aracının kullanıldığını anlayabiliriz. Tabiki insanlığın gelişimi ile iletişim araçları da değişiklik göstermiş ancak teme olan, yazılıi sözlü ve beden dili kullanılarak yapılan iletişimler hala kullanımda kalmıştır.

Teknolojinin gelişmesi ile iletişim bireysel boyuttan kitlesel boyuta da taşınmıştır. Örneğin günümüzde kullanılan posta, telefon faks gibi haberleşme araçlarının dışında, gazete, radyo, televizyon, bilgisayar-internet gibi araçlar kitle iletişiminde önemli bir yere sahip olmuştur. Özellikle internet günümüzde neredeyse gazete ve televizyondan daha önemli bir yere sahiptir.

Kitle iletişimi TDK'nın Büyük Türkçe Sözlüğünde şu anlama gelmektedir : "Dağınık insan topluluklarının örgütlenmiş bir kaynaktan iletilen haberlere veya uyarılara aynı anda maruz kalması, birtakım kaynaklardan elde edilen bilgi ve haberlerin değişik araçlarla geniş halk topluluklarına yaygın olarak duyurulması, kitle haberleşmesi."

 

Yorumlar

özge kullanıcısının resmi

bana telefonla iletişim kurmamızı sağlayan teknolojik buluşları lazım yayınlar mısnız

Sayfalar