You are here

Kitaplar Üzerine

Rocka Rolla kullanıcısının resmi
Submitted by Rocka Rolla on Per, 10/09/2008 - 11:38

Kitaplar...
Farklı dünyalara,yaşamlara açılan kapılar onlar, en azından benim için. Bazılarını canım gibi korurum; genelde kendimden çok fazla şey bulduğum kitaplardır sakladıklarım. Arkadaşlarıma,dostlarıma verdiğim kitapları geri istemem, isteyemem sanmayınki değersiz
kitaplar oldukları için... herneyse; herkese okumayı sevdirebilmek için hoş bi kardeşime sevdiremedim. İnsanlar aslında okumak istiyor ama okumaya ayıracak ne vakitleri nede paraları olduğundan yakınıyorlar. Bu nedenle istemiyorum kitaplarımı geri. Bi kitap sevdirme işini bayağı bi aşmıştım heryerde duyuyordum falanca grup birleşti falanca ilçemizdeki öğrenciler için kitap topladı. Evet bu duyguyu da tadabildim bir kaç kere yetmedi banklara kolay okunabilecek kitaplar bıraktım kapağındaki notla birlikte "Lütfen okuduktan sonra herkesin ulaşabileceği bir yere bırakınız" biyerde okumuştum bunu hoşuma gitmişti ve denedim, 1 sene kadar her haftasonu birkaç kitap braktım parklara bahçeli kafelerin masalarına... Kitabın kokusunu çok severim genel bir tabir vardır - sayfalara dokunabilmek - evet bunu da seviyorum. Belki gün olur yine yapar(ım)ız aynı şeyleri. Bilmiyorum normalmidir ama kendi kitaplarımı çizerek okurum notlar alırım boş yerlerine begendiğim satırların altını çizerim vs. özet çıkarırım yeni tanıştığım bir kelimenin altını çizerim sonra bunların hepsini kara kaplı bir deftere yazarım üşenmeden...
Bunlardan bir tanesini paylaşmak istiyorum. Sahafın birinde buldum bu romanı:

William Gibson - Neuromancer
Arka kapak yazısı: Japon sinirucu ve mikrobiyoloji uzmanlari sinir sistemlerini tahrip edip yari ölü duruma getirinceye kadar Case dünya bilgisayar matrisleri içinde at kosturan kovboylarin en mükemmeliydi. Ama o yanlis insanlara kazik atmisti. Sonunda iyilesmeyi beceren ve sisteme geri dönen Case'in artik tek amaci vardi: Daha çok çalmak! Hem de büyüklerden, en büyük gruplardan çalmak...

Siber-uzay ve sanal gerçeklik kavramlarinin ilk kez ortaya atildigi bu yapit, gelecegi öngören ünlü 1984 ve Cesur Yeni Dünya'nin yaninda yirminci yüzyilin en güçlü romani olarak yer alir. "Yazinsal Big Bang" olarak da anilan Neuromancer'in karamsar bakis açisi Silikon Vadîsi'nden Wall Street'e tüm teknoloji uzmanlarina esin kaynagi olmus, Hacker'larin global agi bu kitabin onuruna eylemlerini sürdürmüstür.

Siberpunk'ın incili diyorlar bu kitaba, Williom gibson'ada matrixin babası; bilemiyorum ne kadar doğru kitap teknik terimlerle dolu ve anlaşılması zor ama farklı bir kitap.
kitaptan notlar terimler:
ICE( intrusion counter measures electronics: sızmaya karşı elektronik tedbirler. (bir nevi güvenlik kalkanı)
- mimetik polikarbon - nihilist teknofetişist - polisakarid - dermadisk - virütik - mercator - hovercraft - polikarbon - neo/aztek - cloissone - barok - mikropor - meperidin - demerol - koto müziği - dub - velodrom - skopolamin - lado acheson güneşi - melanin - parapant - betafenetilamfetamin - diya pazon - n-metil4fenil 1236 - tetra hidro piriden.

Yorumlar

İşte bu kitap ilgimi çekti :) Kitapsız bir dünya gerçekten çok "kitapsız" olurdu bence ;)

Rocka Rolla kullanıcısının resmi

İstersen bu kitabı sana gönderebilirim. 3 kere okudum. Kitapların fazla kalması hoşuma gitmiyor. Eski kitap paylaşımlarımda azaldı. Kimse kitap istemiyor artık benden.
-----
Roman daha önce "Matrix Avcısı" adıyla yayınlanmış Türkiyede. İyi haber şu ki 2009 içerisnde filmi de vizyonda oalcakmış.(sabırsızlıkla bekliyorum) filmin yönetmeni, klip çekmekten başka işler ortaya koyamamış Joseph Kahn. Bakalım film nasıl uyarlanıcak.O uzun uzun anlatılan detaylar atmosfer kafamda canlandırdığım gibimi ne kadar yaklaşmışım bunu hep beraber göreceğiz. İşte filmin afişi (değiştirilmesinden yanayım)http://www.quietearth.us/img/n/neuromancer-p1.jpg

Bu çok güzel bir teklif ama sen benim tam zıttımsın.Ben de senin aksine kitaplarımı elimin altında tutmayı seven biriyim.Yani bir kitabımı bir kaç yıl sonra tekrar okumak isteyebiliyorum.Bu nedenle eğer senden kitabı alırsam senin yaptığın gibi bir başkasına gönderemeyebilirim kitabı :)

Yok aslında hayır demek değil , senin gibi başkasına vermeyeceğim için kitabı halkayı kırmış olurum.O açıdan düşünmüştüm ben :)

Rocka Rolla kullanıcısının resmi

Nasıl istersen blues, gerçi kitapları dağıtırken öyle birşey dikte etmişliğim yok. İyeliği benden çıkıyor kim ne yaparsa yapsın.

Sayfalar

Bunu Görmüş müydün?: Annemi Seviyorum Ama...