You are here

Kalp Hastasında Halsizlik ve Yorgunluk - Çarpıntı

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Paz, 11/29/2009 - 10:59

Halsizlik ve yorgunluk kardiyak debinin vücudun metabolik gereksinimlerini karşılayamamasından kaynaklanır, önceleri hareket halinde, giderek dinlenmede de ortaya çıkar. Kardiyak debiyi sınırlayan bozukluklarda ortaya çıkar ve dinlenme ve uykuyla geçmez. Konjenital kalp hastalığı olan hastalar, yaşanlarındaki sınırlamayı normal kabul ettiklerinden ve semptomları ancak cerrahi onarımdan sonra, geriye dönük olarak farkettiklerinden, sıklıkla halsizlik ve yorgunluk hissetmediklerini belirtirler.

Çarpıntı kalp hareketinin hasta tarafından algılanmasıdır. Çarpıntının hızı ve ritminin dikkatle soruşturulması patolojik çarpıntının fizyolojik olandan ayırt edilmesine yarıdmcı olur. Aritmiye bağlı çarpıntıya halsizlik, dispne ya da baş dönmesi eşlik edebilir. Atriyal ya da ventriküler ekstrasistoller sıklıkla atlayan vuru olarak tarif edilirken atriyal fibrilasyon düzensizlik olarak tanımlanır.  Supraventriküler ya da ventriküler taşikardi en sık hızlı ve düzenli olarak algılanır, aniden başlar ve sonlanır. Atriyal taşiaritminin başlamasının ardından sıklıkla atriyal natriüretik faktör yapımının artmasına bağlı olarak idrar yapma gereksinimi duyulur.

Kardiyak aktivite otonom sinir sistemiyle kontrol edilir, bu nedenle sıklıkla yalnız vücut fonksiyonlarının aşırı derecede farkında olan kişiler (örn. Anksiyete durumlarında) tarafından hissedilir. Sağlıklı kişilerde de egzersiz sırasında vuru hacmi ya da kalp atım hızı yükselince hissedilebilir. Aort yetersizliği ya da tirotoksikoz gibi bozukluklarda çarpıntı olabilir; en sık rastlanan nedeni kalp ritminin anormal olmasıdır. Miyokard iskemisi tipi göğüs ağrısının yanında çarpıntı olması, taşikardi sonucunda diyastolik koroner akımın azalıp iskemiye yol açtığı KAH olduğunu gösterebilir.

Bunu Görmüş müydün?: Teknolojik Çocuk