You are here

Kaderimizi Genlerimiz mi Belirliyor?

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Per, 11/05/2009 - 16:53

Geçmişten günümüze genlerle ilgili birçok çalışma yapılmıştır.Bu çalışmalar  Robert Hook'un hücreyi ilk kez keşfetmesinin ardından başlamıştır denilebilir. O zamanlardaki tekniklerle yanlızca var olan hücreler görülmüştür ancak hücre içerisindeki kompenentler  görülmemiştir.

Daha sonra teknolojinin gelişimiyle birlikte hücre içerisindeki kompanentler ve  Watson-Crick'in meşhur çalışmasıylada DNA'nın sarmal yapıda (B formunda) olduğu keşfedilmiştir. İşte bu noktadan itibaren hem negentik hemde hücre biyolojisi adına yapılan çalışmalar birbirine paralel olarak hız kazanmıştır.

Genetik biliminin itibar görmesi ise Mendel'in bezelyeler ile yaptığı deneyle  birlikte sağlanmıştır denilebilir.Bu deneyin ardından canlı yapısındaki fenotipik  (dış görünüm) ve genotipik yapılar aydınlatılmaya ve açıklanmaya çalışılmıştır.

Genetk biliminin tarihçesini kısaca bu şekilde özetlediğimize göre genin ne olduğunu peki biliyor muyuz? Gen; kromozomlar üzerinde bulunan yapılardır. Bu yapılar üzerinde bulunan  nükleotit dizilerinin kodladığı genler ise hayatımızı şekillendiriyor desek sanırım çok   yanlış söylememiş oluruz. Genlerimiz her zaman kromozom üzerinde 2 çift olarak bulunurlar.  Örneğin A kan grubuna sahip bir insanda bulunan kromozom çifti AA yada A0 şeklinde olmak  zorundadır. Çünkü 0 kan grubu A kan grubuna göre her zaman resesif yani çekiniktir. Bunun gibi  mavi gözlü olma sarı saçlı olma yada uzun boylu olma gibi tüm özelliklerimiz işte bu  genlerin durumlarına göre ortaya çıkmaktadır.

Bilim adamları son zamanlarda genlerin insan hayatının gidişatı hatta insan  hayatının sonuna gelmesinde bile etkili olduklarını düşünmeye başlamışlardır yaptıkları 
çalışmalarla. Örneğin 35 yaşında kanser olması bir kişinin genlerine bakılarak beklenebilir.  Yada 60 yaşında o kişinin hayata gözlerine yumması genlerine bakılarak belirlenebilir. Ancak  tüm bunların yanında tespit ve belirlemeler elbetteki kişinin hayatının normal akışında gitmesine bağlıdır.Az önce belirttiğimiz örnekte 35 yaşında kanser olması beklenen kişi  sigarayı aşırı derecede tüketiyorsa bu genlerin kanser genlerinin aktif olmasını  tetikleyecek ve sonuç itibariylede 35yaşından önce kansere yakalanması kaçınılmaz olacaktır.

Geçtiğimiz yıllarda belkide birçoğumuzun anlamadığı insan genom projesi işte bu  amaçla bugün kullanılmaktadır. Bugün için tabikide bu testleri zengin ülkelerde yaptırmak  söz konusudur. İşte bu yüzden başlığın ismini genlerimiz kaderimizi belirler mi olarak seçtim.  Ne dersiniz sizce belirlemiyor mu?

Kategori:

Yorumlar

RüzgardanKadın kullanıcısının resmi

Bencede belirliyor.. 

Bu sayede az çok başımıza gelecekleride belirleyebiliriz ilerde..

Bilim biraz daha ilelerdiği zaman. :)

Sayfalar

Bunu Görmüş müydün?: SİVAS' TA DEPREM