You are here

Hayal

Chocolate kullanıcısının resmi
Submitted by Chocolate on Paz, 05/22/2011 - 04:08

Bi insanın kurduğu hayal imkansız veya zor olmak zorunda değil. İnsan küçücük bişeyin hayalini kuramaz mı, olabilmesi çok kolay olan bişey. O an onun hayaline kapılıp dakikalarca hayal edebileceğin bişey, küçücük olsada senin hoşuna giden ve o an olmasını istediğin bişey;

Dersin tam sonlarına doğru artık iyice bunalmış olan birinin, o anda sessiz sakin hoş manzaralı bi ağacın gölgesinde oturmuş ve yalnızca kuşların, rüzgarın sesini dinleyerek orda saatlerce kalmak isteyemez mi bir insan. Bu imkansız bişey değil, kolayca olabilecek bişey, sadece zaman farkından kurulmuş bir hayal;

Veya, gece yastığa kafanı koyup yorganı üzerine çektiğinde uykunun olmadığı için bir o yana bir bu yana kıvranacağını bilerek yattığın yatakta uzun uzun düşünceler kurarsın aklında, hayal edersin. Bu hayalin o an yatakta yatmak değilde, çok yüksek bir yerden yıldızların çok yoğun olduğu bir yerde çimlere sırt üstü yatıpta yıldızları sabaha kadar seyretmek isteyebilir insan.

İş yerindeki yoğun temponun ardından yavaş yavaş evine gitmene az vakit kalmışken işler yavaşlayınca hayale kapılabilir bir insan. Şimdi burdan yine çıkıcam her zamanki gibi evime gidicem yemek yiyicem, yatıcam şeklinde değil; Hayal bu. Burdan çıkıcam oltamı ve diğer alacağım eşyaları alıp bagajıma koyucam, uzak bir yerde kendi başıma balık tutucam, tutmaya çalışıcam.. O suyun serinliğine rüzgarın esintisine kapılıcam ve çalışma ortamını düşünmeden sessiz sakin bir gece geçiricem..

Her insanın hayali birbirinden çok farklıdır aslında, hayal gücü geniş insanlar sürekli hayal kuran insanlar değildir, hayal kurduğu zaman aklına binlerce saçma veya güzel şeyler getirebilendir. Oysa bir insanın hayal gücünün geniş veya dar olması hiçbişeyi farkettirmez. Sen her zaman istediğin şeyin hayalini kurarsın, onunla mutlu olursun..

Hayat senin için çok boşken kendini yalnız hissediyoken bir hayale kapılırsın; eski sevdiğin gelir aklına, yanımda olsaydı dersin. Konuşmasaydık, sadece yanımda olsa.. Dokunmak, bakmak değil.. Yalnızca yanımda olsun. Hissediyim..

Hayal kurmak hiçkimseye bir kötülük getirmez ama fazla hayal zararlıdır. Hayallerinin peşinden koşan bir insan mutlu olabilir ama hayalini gerçekleştirmek isteyip gerçekleştiremeyen insan çok daha farklıdır. Onların dışında gerçekleşmeyeceğini bildiğin hayallerde kurarsın;

Liseyi bitirmişsin, elinde bir diploma. Üniversite sınavını kazanamadın ve ortada kaldın. O anda bir hayal kurabilirsin; Burdan bir şirkete gitsem, bilgisayar mühendisi olsam, bir iç mimar olsam, o an bilgisayarımda proje çizerken aynı anda arkadaşımın getirdiği sıcak kahvemdende yudumlasam..

Mutlu olan bir insan daha az hayal kurar, o an zaten mutludur, daha ne isteyebilir ki bir insan. Hayal kurmasına gerek yoktur, insan mutlu anında niye hayal kurar peki, kuramaz mı.

Mutluluğuna mutluluk katmak isteyeceği; O an sevgilisinin yanında bir park köşesinde oturan mutlu bir insan, orda değilde onun yerine deniz manzaralı bir yerde oturupta simitlerini almış martılara atıyolar aynı andada gülüşüyolar şeklinde hayal kurulmaz mı.

Her şekilde hayal kurabilir insan, hayal kurmak çok güzeldir. Hayallerinin peşinden koşmak insanın daha fazla hayal kurmasını sağlar, buda güzel bişey.

Hayal güzel şey.

Kategori:

Yorumlar

Sayfalar