You are here

Foça Hakkında Bilgi

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Cum, 11/06/2009 - 14:02

Foça İzmir'in askeri açıdan önemli bir bölgesi olması dışında tatilcilerin de ilgisini çekmiş, doğal güzelliği ile tatilcilerin akın etmesini sağlamış güzide ilçelerden biridir.

Foça'ya ulaşım kış aylarında sadece arabayla yaz aylarında ise Mordoğan ve Karaburun bölgesinde olanlar için Turyolun günlük düzenlediği seferlerle ya da İstanbul'dan kalkan gemilerle seyahat etme imkanı bulabilirsiniz.

Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere birbirinden yaklaşık 30 km uzaklıkta ayrı  iki yerleşim yerinden oluşmaktadır. Eğer denize girmek istiyorsanız Yeni Foça bölgesinde bunu rahatça gerçekleştirebiirsiniz çünkü Eski Foça'da çok büyük sahiller bulunmamaktadır. Ancak arabanız yoksa Yeni Foça-Eski Foça arası seferler akşam üzeri erken saatte sonra ermekte bunu da göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Eski Foça ise görünüm ve tarihi bakımından daha zengindir. Gerek kalesi gerekse çarşısıyla vaktin nasıl geçtiğini anlayacağınızı pek zannetmiyorum. Çarşı içerisinde dükkanların yanı sıra özellikle balık restaurantları göze çarpmaktadır. Nerdeyse kıyı boyunca bu restaurantları görmeniz söz konusudur. En güzel taraflarından bitanesi ise eğer buralarda balık yemeye karar verdiyseniz sizin için denizden balığın canlı olarak çıkartılıp pişirildiğine şahit olabilirsiniz.

Foça konaklama imkanı bakımından da oldukça geniş. Otel ve pansiyonlar çok fazla bulunmasa da tatil köylerinin yol üzerinde fazlasıyla bulunduğunu göreceksiniz. Fiyatları da çok fazla cebinizi yormayacak türden olduğunu söyleyebiliriz.

Son olarak ufak bir not düşmekte fayda görüyorum, eğer Eski Foça'da çarşı gezmesi yapacaksanız ve bayansanız kesinlikle topuklu ayakkabı giymemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü yere döşenmiş olan taşların arasına topuğunuzun kaçmaması nerdeyse imkansız. İyi tatiller...

Kategori:

Bunu Görmüş müydün?: Almanya Elif ve Nik 'i Konuşuyor