You are here

FlashBack: Bir internet Geçmişi

Rocka Rolla kullanıcısının resmi
Submitted by Rocka Rolla on Salı, 10/07/2008 - 12:27

2000 yılına denk geliyordu sanırım internet ile buluşmam. Ortaokulda okula fiyat bakımından anlaşmalı bir kursa katıldım.Kurs boyunca işlenecek olan dersler kurs başlamadan fotokopi olarak dağıtılmıştı. 3 ay sürecekti bütün dersler 2 saat teorik ve 2 saat uygulamalı olarak. Ben ilk kurs gününün akşamında bütün kitabı tekrar tekrar okumuş kitaba notlar almıştım. Serbest çalışma yapılan uygulama saatlerinde hocayı dinlemeyip işaretlediğim bölümlere çalışmış 3 aylık kursu 1 ayda bitirmiş ve 1 ayın sonunda kursu sertifikasız olarak bırakmıştım. Alacağımı almış öğreneceğimi öğrenmiştim.
Lisede hazırlıkta tekrar buşumuştum internetle ve bilgisayarla, o zaman google abiyi daha tanımıyorum tabii. İlk girdiğim site pokemon.comdu. O zaman pokemon furyası esiyordu TVde ve çocukların kullandığı her alanda. Damlardan pencerelerden kendini pokemon zannedip atlayan çocuklar ortaya çıkmıştı. İlk defa çizgi filmlerin zararlılığı tartışılıyordu.
Hazırlıkta öğrendiğimiz ingilizceyi pratik edebilmemiz için öğretmenimiz herkese birer kalem arkadaşı bulmuştu. Mektuplaşmalar daha sonra mailleşmelere döndü. Kendime yahoo'dan bir mail hesabı aldım. İngilizceninde gazıyla yabancı şarkılara, alt yazılı filmlere, kliplere iyice sarmıştım. Yahoo'nun sohbet ve müzik servisi bu ihtiyaçlarımı yeterince karşılıyordu. Sonracıma ICQ ya hotmail e bulaştım. Şimdilerde kullandığım mailler o yıllarda aldığıklarım, ne çalındılar nede zaman aşımından kapandılar. sonrasında google, mirc,mynet vs. vs. geldi.
Lise 2'de HTML'le basic'le benden birkaç yaş büyük dayım sayesinde de diğer programlama ve tasarım dilleriyle buluştum. Bilgimle birlikte merakımda artıyordu. Kendi bedava sitemi yaptım; 8m'li 12k'lı siteler, geocities sayfaları, forumlar falan. Web 2.0 uygulamalarıyla çok sonra tanışacaktım.
İnternet, bilgisayarlar ve teknoloji çok büyük bir okyanustu ve ben bu okyanusta kaybolmamak için elimden geleni ardıma koymuyor merak ediyor öğrenmeye çalışıyor not alyırodum. İnternet epidemik bir hastalıktı ve ben çoktan kanser olmuştum. :) Kafelerde sürünür oldum hâlâda sürünmekteyim. Ailem için internet kafeler TVde duydukları gazetelerde okuduklarından ibaretti ve benim için tehlikeliydi elbette, onlara hep şu açıklamayı yapardım.
"İnternet iyiye kullanırsan iyi, kötüye kullanırsan kötü birşey diğer teknolojik şeyler gibi" bu onları tatmin etmiyordu tabii.
Atari salonlarından bilgisayar oyunlarına tam da bu zamanda geçmiştim ailemi doğrularcasına.
Şimdilerde ise deli gibi müzik,film,e-kitap indirmeler, araştırmalar falan. Sonra RPG, MMORPG ve WBOG'larla meşgulüm.
Şöyle bakıyorumda 8 yıl içinde çeşitli uygulamalara ve sitelere 1000'e yakın üyelik almışım. Bu kadar "aç"mışım demek. Ama şimdilerde içimi kemirem düşüncem şu: "Keşke tek tuşla tüm üyeliklerimi silecek bir sistem olsa bir gömlek gibi çıkarıp atsam geride bıraksam dönüp bakmasam diyorum" biliyorum yapamam... HASTAYIM BEN...

Kategori:

Yorumlar

Aslına bakılırsa internet insanlık tarihinin bence en büyük buluşlarının başında geliyor.Elinizin altındaki klavye sayesinde ulaşamayacağınız bilgi neredeyse yok.Doğada var olan herşey gibi , internette insanın onu nasıl kullandığına bağlı olarak şekil alıyor. Mesela bir ağac'ı x kişi yakarken diğeri sulayıp büyütebiliyor , bir diğeri de ondan klübe vs. yapabiliyor vs.

Bence internetle tanıştığın güne sevinmeli ve onu iyi kullanabildiğin için mutlu olmalısın ;)

Rocka Rolla kullanıcısının resmi

Son satırlarımdaki düşünceme neden olan arkadaşlarım aslında niyetim interneti bırakmak değil, şimdiye kadar birçok yere bilgilerimi verdim ben onlardan korkuyorum.birçok yerde okuyoruz, görüyoruz internette paylaşılan kimlik bilgileriyle neler yapıldığını. Arkadaşlarım kimliklerini gizlemekten yana bu doğru bişey mi değil mi tartışılır ama onların bu düşüncelerine rağmen benim birçok açık profilde bilgilerim bulunmakta çekinmiyorum bilgilerimi paylaşmaktan. hangi sitelere bilgilerimi verdiğimi hatırlamak istiyorum sadece ve interneti kullanmaktan çok mutluyum.

Bu işi yapabileceğin , yani hangi siteye üye olduğun ve verdiğin şifreleri hatırlatan programlar var aslında ama tabii bunu en başından beri kullanmak gerekli.Neyse sağlık olsun artık :)

Sayfalar

Bunu Görmüş müydün?: Harcanmış Yaşamalara