You are here

bilim teknik

Ana ve Ara Renkler Nedir? Nasıl Oluşur?

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Paz, 11/22/2009 - 20:58

Üç ana renk vardır. Bunlar; sarı, kırmızı ve mavi renkleridir. Bu renklerin birbirleri ile karıştırılmasından ise ara renkler elde edilir.

Ara renkler; Turuncu, yeşil ve mor'dur. Ara renkler aşağıdaki renklerin birbirleri ile karıştırılması sonucu elde edilir:

Büyük ve Küçük Varlıkların Dağılımı Matematiksel Olarak Tahmin Edilebilir

matrushka kullanıcısının resmi
Submitted by matrushka on Çar, 11/18/2009 - 09:42

Hayvanların evrim geçirdiklerinde ölçülerinin nasıl değiştiğiyle ilgili araştırmalarda biyologlar, bazı ilginç numuneler keşfettiler. Örneğin, çoğu türler küçük, fakat cinsine göre sınıflandırılmış bir grubun en büyük üyeleri – büyük beyaz köpekbalığı, Komodo ejderhası ya da Afrika fili gibi – çoğunlukla tipik türlerinden binlerce ya da milyonlarca kez daha büyüktür.

Kategori:

Buzul Astroidler

matrushka kullanıcısının resmi
Submitted by matrushka on Çar, 11/18/2009 - 09:31

Yerleşik asteroitler toz halinde kuyruklara benzer kuyrukluyıldızlar çıkarıyorlar.

ONLAR SİZİN KUYRUĞUNUZ MU? Bu 3 nesnenin hepsi asteroit kuşağına bağlı olmasına rağmen, toz halinde kuyruklara benzer kuyrukluyıldızlar gibi dalgalanırlar ve ana kuşak kuyrukluyıldızları olarak bilinirler. Yeni incelemeler ve modeller, kuyrukluyıldızlar ve asteroitler arasındaki çizgiyi daha fazla bulanıklaştırıyor.

Kategori:

Kaderimizi Genlerimiz mi Belirliyor?

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Per, 11/05/2009 - 16:53

Geçmişten günümüze genlerle ilgili birçok çalışma yapılmıştır.Bu çalışmalar  Robert Hook'un hücreyi ilk kez keşfetmesinin ardından başlamıştır denilebilir. O zamanlardaki tekniklerle yanlızca var olan hücreler görülmüştür ancak hücre içerisindeki kompenentler  görülmemiştir.

Daha sonra teknolojinin gelişimiyle birlikte hücre içerisindeki kompanentler ve  Watson-Crick'in meşhur çalışmasıylada DNA'nın sarmal yapıda (B formunda) olduğu keşfedilmiştir. İşte bu noktadan itibaren hem negentik hemde hücre biyolojisi adına yapılan çalışmalar birbirine paralel olarak hız kazanmıştır.

Kategori:

Sayfalar

Bunu Görmüş müydün?: ~ Eminim ki! Sende hep kendini aradın..
Subscribe to RSS - bilim teknik