You are here

Epilepsi Hastalığı Hakkında Bilgi

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Salı, 11/17/2009 - 21:30

Epilepsi (halk arasında Sara olarak da bilinir) hastalığı, beyindeki sinir hücrelerinin anormal şekilde çalışması sonucu oluşan nörolojik bir hastalıktır. Epilepsi hastalarının pek çoğunun günlük yaşantısı genellikle çok zor geçer. Zira epilepsi nöbeti riski vardır.

Epilepsi'nin ortaya çıkmasının pek çok nedeni olabilir. Doğum sırası ve sonrasında oluşan rahatsızlıklar, troid hastalıkları, kalıtım, serebrovasküler hastalık gibi nedenlerin yanı sıra, epilepsinin sebepleri birçok durumda da bilinememektedir.

Epilepsi (sara) hastaları, kesinlikle uykusuz ve aç kalmamalıdırlar. Alkollü ve asitli içecekler içmemelidirler. Sinir, stres, heyecan ve korku verecek aktivitelerden de uzak durmalıdırlar.

Epilepsinin tedavisinde, geçirilen nöbetlerin türlerinin de bilinmesinde fayda vardır. 3 çeşit sara nöbeti bulunmaktadır:

  • Basit parsiyel nöbetler
  • Kompleks parsiyel nöbetler
  • Jeneralize epileptik nöbetler

Bir kişinin epilepsi olduğunu anlayabilmek için bazı belirtiler vardır. Bilinç kaybı, titreyerek yere düşme, nefes darlığı idrar kaçırma, bayılma, hareketlerini kontrol edememe bunlardan bazılarıdır. Epilepsi tedavisinde doktor gözetimi mutlaka gereklidir.

Yorumlar

Misafir kullanıcısının resmi

burundan gelen bir hisle kendimi bir garip hissediyorum kendimle ha bire savaşıp o hisse yenik düşmemeye çalışıyorum o sırada evdeki işleri uygulamaya çalışıyorum o sırada idrar kaçırması oluyor ama ben hissetmiyorum bunun nedeni ne olabilir..........

Sayfalar

Bunu Görmüş müydün?: Bira, Fıstık ve Kontör Bulunur...