You are here

Defne Nedir? Faydaları Nelerdir?

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Cts, 11/14/2009 - 15:42

Şifalı Bitkiler serisi tam gaz devam ediyor. Boyu on metreye kadar yükselebilen, kışın yaprağını dökmeyen orta boyda bir ağaçtır. Sahil kesimlerinde yetişir. Küçük zeytin tanelerini andıran, önce yeşil sonra siyahlaşan meyvesi ve yaprağı şifa verici olarak kullanılır. Yaprak ve meyvesi ezildiğinde değişik bir koku verir.

Kullanım yeri, şekli ve faydaları:

  • Hazımsızlık ve iştahsızlıkta; kaynamakta olan yarım litre suya, 20 gr. defne yaprağıyla 10 gr. kurutulmuş portakal kabuğu konur. Beş dakika kısık alevde bekletilir, on dakika sonra süzülür. Balla tatlandırıldıktan sonra, yemeklerden önce bir çay bardağı içilir.
  • İshali ve bağırsaklardaki gazları önleyici olarak; kaynamakta olan 250 cc. suya, yapraklarından 25 gr. konur. Beş dakika kısık alevde bekletilir, sonra süzülür. Günde 3 - 4 defa birer çay bardağı içilir.
  • Grip, soğuk algınlığı, göğüs tutukluğu ve üşümeleri gidermede; kaynamakta olan 250 cc. suya, 20 gr. defne yaprağı ile 10 gr. zencefil atılır, beş dakika kaynatılır, sonra süzülür. Balla tatlandırılır. Günde 3 - 4 çay bardağı içilir. Terletici özelliğini artırmak için biraz limon da ilave edilir.
  • Diş ağrısı, diş eti kanama ve ağrılarında; kaynamakta olan 100 cc. suya, 10 - 20 gr. defne yaprağı konur ve beş dakika kaynatılır. Ağız bu su ile çalkalanır ve gargara yapılır.
  • Sigara içilen odada 1 - 2 defne yaprağı yakılırsa, kokuyu giderir.
Bunu Görmüş müydün?: Balistik Nedir?