You are here

Ciklet Balıkları Hakkında Detaylı Bilgiler

Misafir kullanıcısının resmi
Submitted by Misafir (doğrulanmadı) on Cts, 07/04/2009 - 09:31

Çiklet balıkları akvaryum balıkları içinde en dayanıklı ve en gösterişli balık türlerindendir. Bu balıklarda doğadaki tüm renk çeşitlerini görmeniz mümkündür, çikletler sert suları sever, mağara ve karanlık yerlerde gizlenmeyi severler. Bu nedenle akvaryumunuzda çiklet balığı beslemek istiyorsanız, kayalardan balıkların içine geçebilecek ve gizlenebilecek şekilde mağaralar yapabilirsiniz .

Çikletler göl balıklarıdır bu göller belli başlı gruplara ayrılmışlardır. Malawi, Tangjayika, Lake, Wiktoria, Amerika gibi bazı türleri, yavrularını ağızlarında bulunan kesede kuluçka dönemini ve yavrularının. Belli bir boya gelene kadar ağzında bulunan kesede tutar, bu kuluçka ve büyüme aşamasında dişi balık yem yemeden de durabilir. Cikletler akvaryumda kendi cinsleri dışındaki balıklarla iyi anlaşamazlar, diğer balıkları akvaryumda barındırmazlar. Cikletlerin boyutlaı türlerine göre 8-65 cm arasında değişir. Fiyatlarıda 10-400 ytl arasındadır. Ciklet balıklarının akvaryum sıcaklıkları 0rtalama 26 derece olmalıdır.

Yorumlar

Misafir kullanıcısının resmi

Arkadaslar benim beyaz buyuk bir ciklet balıgım (erkek)yanında da 3 tane disi balıgım var erkek balıgımın yanakları sis ve kırmızı yem yemiyor ve surekli yatıyor(gerci hep oyle yasıyor)ne yapmam gerek ??

balde kullanıcısının resmi

slm arkadaşlar yaklaşık 2 yıldır ciklet beslemekteyim 100lt lik akvaryumum var. yavru almayı çok istedim ama 1 yıllık sarı prenseslerden bir dafa yavru aldım sonra damızlık erkek öldü bir kaç ay sonra 2 dişiden biri öldü yeni bir erkek aldım fazla bir zaman geçmeden diğer dişide öldü akvaryumda erkek tek kaldı.budurum sizce normalmi ve cikletler başka türleriylede eş tutarlarmı? şimdiden teşekkürler.

Misafirayhan kullanıcısının resmi

slmlar benim akvaryumumda yunus balıkları var.yanına müçver balık koysam yaşarmı bi sorun olurmu ikisinin arasında onu öğrenmek istiyorum yorumunuz için simdiden tşk ediyorum.

Misafir bekir kullanıcısının resmi

benim büyük bir ciklet balıgım wr (erkk) ve ondan kçk ciklt balıklarını kovalıyor bi sey olmu neden byle yapıor

Misafir kullanıcısının resmi

Selamun aleykum ben sari prenses besliyorum ve baliklarima solungac paraziti bulasti ne yapsamda kurtaramadim yardimci olursaniz sevinirim cok tesekkurler

Misafir kullanıcısının resmi

Arkadaslar dun yavru 4ciklet baligi aldim yem yemiyorlar dibte yuzuyorlar neden cokta kucuk degiller bide hava motru nasik kurabilirim

bünyamin kullanıcısının resmi

arkadaşlar bende 2 yunus 2 sarı prenses var cıkletler kaç derece suda yaşar bilen varmı

Misafir kullanıcısının resmi

İyi günler.175 litrelik ciklet akvaryumum var 3papağan 1 argentus 2 mücevher 1 bıçak besliyorum 2 papağan eş tuttu ve bir köşeyi sahiplendiler fakat akvaryumda terör estiriyolar bıçak balığına dahil vurduklarını gördüm olgunlaşmış sarı prenses almıştım onu da öldürdüler sizce ne beslersem bu balıklar uysallaşır? şimdiden teşekkürler..

furkan yıldız kullanıcısının resmi

Selamun aleyküm arkadaşlar.
yah ben bu gün akvaryumun suyunu değiştirirken 30 tane çikletim öldü. bide ölenlerin bi kaçıdaa doğurmuşu sebebini bilen acil cvp atsın neden ölmüşlerdir ? şimdiden teşekkür ederim.

Sorun kullanıcısının resmi

Benim de 10-15 tane vardı. Görevliye sormuştuk ısıtıcı konusunu . " ciklet balıkları ısıtıcısız yaşayamaz ısı derecesi en az 20 derece olmalı " dedi. En fazla ısı derecesi de 26 olmalı. Bunu ayarlamak için otomatik olarak çalışan ısıtıcılar var; en fazla 26 derece olarak ayarlıyorsun ısı düşük olunca ısıtıyor. 26 derece olunca otomatik olarak duruyor.

Misafir kullanıcısının resmi

merhaba bende akvayumla yeni tanısanlardanım bi merak aldım cok da güzel oldu ama balıklar konusunda cok tecrübem yok 2 mavi 2 de sarı çiklet aldım ama sorun mavi olanın biri akvaryumun içinde terör estiriyor sarılarıda kavalıyo sürekli ama mavi olanın daha cok kovalıyor bunun sebebi ne olabilir bilen var cinsiyetlerini net bilmiyorum ama alırken bilgim olmadıgı icin 2 erkek 2 dişi istedim eş olsunlar diye ama emin degilim 2 erkek 2 dişi olduguna bana yardım edecek ve bu konu hakkında bilgisi olan varmı?

Misafir kullanıcısının resmi

selam arkadaşlar benim zebra cikletim var 1 dişi hamile 3 dişi 1 erkek var erkek dişileri kovvalıyor ve bi sabah baktım taşlarını eşmişler eşiniyorlar bu nedir ?

duman kullanıcısının resmi

arkadaşlar sizden bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim bende iki tane mavi prenses var ikisinin ağzında yumurta var ve ne yapacağımı bilmiyorum bunlar dişimi erkekmi onuda bilmiyorum ayrı ayrı yuvaya koydum onları bu konuda ne yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar şimdiden saygılar

Ayrı yuvalara aldıysan sıkıntı yok. Onlar yavrular yumurtadan çıktığında ağızlarından bırakırlar ve yavruluğun alt kısmına geçer yavrular. Daha sonra büyük cikleti ayırır ana akvaryuma koyarsın tekrar.

Misafir ahmet kullanıcısının resmi

arkadaşlar bende 20 tane möavi prenses var ve bu gün çiflaşti birisi bende hemen yavruluga aldım ayırdım yani dogrumu yaptım yoksa daha erken mi ayırdım cevap lütfen

Misafir ahmet kullanıcısının resmi

arkadaşlar bende 20 tane mavi prenses var ve bu gün birisi çifleşti bende hamen ayırdım yavruluga dogru yapmışmıyım??

Sorun kullanıcısının resmi

Biz ciklet balığı almıştık yaklaşık üç hafta oldu. Bir gece arkadaşımda kalmıştım ve ertesi gün eve döndüğümde balıklarımın beş tanesi ölü beş tanesi de canlıydı. Filtre havataşı ve ısıtıcı vardı ve durmadan suyun üstüne çıkıyolar ve iniyorlar. Bunun nedeni nedir ?

Mesut007 kullanıcısının resmi

Beyaz benek için dikkatli araştırma yapın ve ayrıca derece,kaya tuzu dip çekimi ilaç kullanımı balık türleri ve akvaryumunuzun eko sistemi ile alakalı farklılık gösterebilir bu konuları ayrıca ele alın vatoz olan akvaryumda kaya tuzu nasıl kullanılmalı ışık sistemi yemleme şekle gibi bir çok konu var parazitlerin gelişme evresine göre ışık dibe çökmeleri ardından dip çekimi vs uzun konu yazdıklarımı başlık olarak gör ayrı ayrı araştır

Sayfalar

Bunu Görmüş müydün?: Yemekteyiz Hakkında