You are here

Vas diye etnik müzik grubu varmış ve eşsizmiş dinleyen benden başka var mıymış acaba ? (:

BlackMax kullanıcısının resmi
Submitted by BlackMax on Pzt, 11/15/2010 - 06:18

Her zamanki klasik öğrenci tiplemesine bağlı kalarak bir arkadaşımın evinde sıradan ve rastgele bir gün geçirirken , gecenin belirsiz bi saatinde şuurumu alkolden dolayı hissetmediğim bir anda gerçekleşti her şey.O güne dair net hatırladığım tek şey kulaklarıma gelen sesin mü-kem-mel olduğudur sanırım.

Doğal olarak sordum bu kimdir nedir diye anlatmaya başladı ve tabii ki anlamadım ertesi gün geniş bir araştırma yapmıştım tabii ilk iş şarkıları indirip dinlemek oldu ama , bu olaydan önce etnik müzik hakkında bir bilgim yoktu keza azam ali ve greg ellis konusunda olduğu gibi.Merak edenler için yeniden araştırıp paylaşma gereği duydum işinize yarayacağına eminim bi kaç saniyeliğine duymanız yeterli (:

buradan başlayabiliriz.-->

Azam Ali, İran’da hayata merhaba deyip, ergenlik yıllarını Hindistan’da geçirip daha sonra, müzikal bir eğitim almak amacıyla Los Angeles’a yerleşmiştir. California doğumlu ve jazz sever bir perküsyoncu olan Greg Ellis’le, 1995 yılındaki "Master Musicians of Jajouka" konserinde tanışır ve "Vas" isimli grubu kurarlar. Vas adı altında ortaya çıkardıkları eserlere Narada (önemli bir müzik şirketidir) sahip çıkar. Bundan sonra, grubun tüm albümleri ve üyelerin solo projeleri, bu şirket sayesinde dünya müzik marketlerine dağıtılır.

In The Garden Of Souls, grubun, dünyaya ve evrene bakış açılarını çok iyi bir şekilde yansıtır. Özellikle Azam Ali imzasının geçtiği cümlelerde, new-age akımının etkileri ve doğu mistisizminin ağırlığı hissedilir. Tibet çalgıları, ud, çello, zil ve ritm sesleriyle bezenmiş müziklere, Azam Ali’nin büyülü vokali eşlik eder.

"Niyaz" ismiyle kurulan grup ise; elektro-sentez üstadı, Grammy Ödülüne aday olmuş Carmen Rizzo ve bir gitarviyol ve yaylı çalgılar üstadı olan Loga Romin Torkian, ki Axiom of Choice isimli enfes bir projesi-grubu olmuştur onun da, grubun diğer üyeleridir.

Ortaçağ latin bestelerini de seslendirdiği Portals of Grace isimli albümü 90’lı yılların sonuna doğru çıkmış, akabinde kurucusu olduğu VAS grubu ile çalışmalarına 2004’e dek devam etmiştir. çok sesli elektro-etnik müziğin en iyi örneklerinden birini icra eden Azam Ali, hem popüler dinleme zevkinin hem sanatsal kriterlerin doruğunda üstün ve özgün eserler üretmektedir.

Her çalışmasıyla Billboard’dan tam puan alan sanatçı, benzersiz vokalini neredeyse bir enstrüman gibi kullanmasıyla tanınıyor

Çok uzun oldu ben sıkmadan bitireyim (zaten sıktın diyenler varsa okumuş bulundunuz daha da kafa yormayın beni de yormayın kuzum hadi :P )

son olarak merak edenler için en sevdiğim şarkının linkini paylaşıyorum iyi eğlenceler..

www.medyasozluk.com/link.php?git=858

Yorumlar

İlk defa duydum bu grubu. Sayende müzik literatürüme bir madde daha eklemiş oldum :) Bu arada grubu araştırırken karşılaştığım çalışmalar sonucu, Niyaz grubu ile yapılan çalışmalar epey farklı ve ilginç. Tekrar teşekkürler.

BlackMax kullanıcısının resmi

işe yaramaktan gurur duyuyorum teşekkürler (: Bu arada grubu araştırırken karşılaştığım çalışmalar sonucu, Niyaz grubu ile yapılan çalışmalar epey farklı ve ilginç.(hemmen bakıyorum)

çiğdem öztaş korçak kullanıcısının resmi

kesinlikle çok farklı müzikler. özellikle sürekli pop müzikle vakitgeçirenler lütfen ufkunuzu biraz genişletin. ve müziğin ahengini tadın. ruhunuza iyilik yapın......

derya kullanıcısının resmi

vas grubunu yaklaşık 8 yıl önce keşfettim ve bende 3 albümü var. şarkıların insanı çok rahatlattığını ve farklı yerlere taşıdığını söyleyebilirim. harika bir grup

Sayfalar

Bunu Görmüş müydün?: Roka ve Shaft Blues & Jazz Club