You are here

Boğaziçi

haberci kullanıcısının resmi
Submitted by haberci on Paz, 06/13/2010 - 16:56

Avrupa ve Asya'yı ayıran Boğaz'da, Karadeniz'e doğru geleneksel ve unutulmaz bir deniz gezisi yapmadan İstanbul'un tadına varılamaz.

iki modern asma köprü ile birbirine bağlanan Avrupa ve Asya kıyıları büyük bir ihtişam ve doğal bir güzellik ile geçmiş ve günümüzün simgesi. Yalıların yanında modern oteller, taştan hisarların yanı başında rustik saraylar ve küçük balıkçı köylerinin nostaljisini taşıyan semtlerde şık yapılar...

Boğaz'ı görmenin en iyi yolu kıyılarında zig zag çizen yolcu vapurlarından birine binmek. Eminönü'nden başlayan gezi sanki bir bayramda akraba ziyaret ediyormuş gibi sırayla Boğaz'ın Asya ve Avrupa kıyılarına uğrayarak devam ediyor. Gezi, aşağı yukarı 6 saat sürüyor. Boğaz'ın en güzel yerinde yer alan, zamanında padişahların sayfiye yeri olan Ortaköy Osmanlı Dönemi'nden beri ilgi çeken bir yerleşim merkezi. Bugün cami, kilise ve sinagog üçgeninde yer alan Ortaköy, çarşısı ve içindeki seyyar "entel pazarı", hediyelik eşya dükkanları, kafeleri, barları ve restorantlarıyla İstanbul'un önemli eğlence ve alışveriş merkezlerinden birisi. Ortaköy'den Avrupa yakasına devam ederseniz sırasıyla karşınıza Kuruçeşme, Bebek ve Rumeli Hisarı çıkacak. Hisar'da fatih Sultan Mehmet'in 1452 yılında, şehri fethetme hazırlıkları çerçevesinde, Avrupa yakasına 1000 usta ve 2000 işçinin çalışmasıyla 5 ayda yaptırdığı görkemli bir kale olan Rumeli Hisar'ı yükseliyor. Amacı Bizans'a kuzeyden gelebilecek yardımların önünü kesmekti. Rumeli Hisarı herhalde klasik Osmanlı hisar mimarisinde en güzel örneği.

Boğaz'ın Asya tarafında ise asma köprüyü geçince, Beylerbeyi Sarayı ve sarayın arkasında İstanbul'un en yüksek noktası olan Çamlıca Tepesi yer alıyor..

Kategori:

Yorumlar

Sayfalar

Bunu Görmüş müydün?: Çocukluğu Özlemek - Paket 4 :)