You are here

bilgiç günlüğü

Laminat Parke Alırken Nelere Dikkat Etmeli

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Paz, 06/13/2010 - 00:50

Bir evi şık, modern ve çağdaş gösteren en önemli etkenlerden biri yer döşemesi. Zemin döşemesi kaliteli, sağlam ve güzel olan evlerde yaşamak hem konforludur hem de ev değerlidir. Son yıllarda en çok tercih edilen zemin döşemelerinin başında laminat parke geliyor. Son derece geniş bir ürün çeşitliliğine sahip olan laminat parke alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Öncelikle laminat parkenin fiyatına, cinsine, kalitesine, satan firmanın vaad ettiği imkanlara bakmak gerekiyor. İhtiyacınıza en uygun parkeyi, ürünün üzerindeki etikete bakarak bulabilirsiniz.

Elektrik tasarrufu için bunları yapın

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Çar, 06/09/2010 - 13:55

Aylık giderlerinizde en yüksek gider kalemlerinden biri de kuşkusuz elektrik harcaması. Ne kadar çok dikkat edersek edelim, ay sonunda gelen elektrik faturası cep yakıyor. Ancak sadece tasarruflu ampuller kullanmak ya da sıcak suyu az tüketmekle elektrikten tasarruf edemezsiniz. Evde enerji tasarrufu için başka yöntemler de var. Bu makalede size elektrik faturasını nasıl indireceğinizin yolları anlatılıyor. İşe lambalarınızdan başlayın. Kompakt floresan lambalar, normal lambaların 4-5 katı daha az elektrik tüketiyor. Üstelik ömrü de normal lambaların neredeyse 10 katı uzun.

Organik Tekstil Ürünleri Nerede Satılır?

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Pzt, 06/07/2010 - 15:59

Organik yiyecek ve içeceklerden sonra hayatımıza şimdi de organik tekstil yani doğal giyim ürünleri girdi. Çok ciddi hastalıkların ana nedenlerinden biri olan hormonlu yiyecekler ne kadar gözümüzü korkutuyorsa, giydiğimiz giysilerimiz de o kadar korkutmalı aslında. Tekstil üreticileri bundan yola çıkarak, organik ürünler piyasaya sürüyor. Normalde kullandığımız tekstil ürünleri, gerek üretim, gerek kullanım ve gerekse yok olma aşamasında hem biz canlılara hem de doğaya zarar verebiliyor.

Mutfak Giderlerini Azaltmak İçin

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Paz, 06/06/2010 - 11:25

Bir evin bütçeyi sarsan giderlerini başında mutfak geliyor. Türk milleti olarak yemeği çok sever, soframız zengin olsun isteriz. Ancak her mutfak alışverişinde önümüze gelen fatura, içimizi acıtır. Peki mutfak harcamalarınızı en aza indermeniz mümkün mü? Ya da yiyecek içecek giderlerinizi ucuza getirebilir misiniz? Bu sorunun cevabı “evet”… İşe sebze ve meyveden başlayalım. Zira mutfağın pahalı yiyecekleri bunlar. Önerimiz sebze ve meyve alışverişi için manav veya büyük alışveriş merkezleri yerine, semt pazarları ya da sebze meyve hali ‘ne gitmenizdir.

Tatili Ucuza Getirmenin Yolları

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Per, 06/03/2010 - 14:03

Çalışan insanların senede bir kez tatile çıkması lüks değil zorunluluk aslında. Ancak zamanlama ve yer seçimi konusunda yapılan hatalar tatilin pahalıya patlamasına neden olabiliyor. Ekonomik tatil yapmak isteyenler hangi yola başvuracaklarını bilmiyor. Aşağıdaki makalede ucuza tatil yapmanın yöntemleri anlatılıyor.

Turist Rehberi Nasıl Olunur?

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Per, 06/03/2010 - 13:41

Dünyanın en zevkli bir o kadar da yorucu ve stresli mesleklerinden biri de turist rehberliği ya da tur rehberliğidir. Özellikle yeni insanlarla tanışıp yeni yerler keşfetmek isteyen, heyecanlı bir iş arayan gençler tarafından tercih edilen turist rehberliği mesleği çok da kolay elde edilemiyor. Bu makalede tur rehberi veya turist rehberi olmak isteyenlere yol gösterici bilgiler var. Profesyonel turist rehberi olma koşulları şöyle sıralanabilir.

Altın Alırken Kullanılan "24 Ayar" Ne Demektir?

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Çar, 06/02/2010 - 20:49

Ülkemizde her ne kadar altının saflığını belirlerken "ayar" kelimesi kullanılsa da yurtdışında genellikle "kırat" ölçüsü kullanılır. 1 kırat 200 miligramdır.

Altında kullanılan bu değerler altının saflığını gösterir. 24 ayar altın, içerisinde başka bir madde olmayan saf altındır. Daha düşük ayarlardaki altınlar, başka maddelerle karıştırılmıştır. Tamamen saf altın çok yumuşak olduğundan bakır ve gümüşle karıştırılabilir. Örneğin bir yüzüğün 24'de 14'ü altın, geri kalanı gümüş ya da bakır ise, bu 14 ayar altındır.

Düdüklü Tencere Nasıl Çalışır?

bilgiç kullanıcısının resmi
Submitted by bilgiç on Per, 01/28/2010 - 20:04

Bilindiği gibi, su, normal atmosfer basıncı altında, 100 santigrat derecede kaynar. Ancak, bir sıvının kaynama derecesi, basınçla bir miktar daha yükseltilebilir. Basıncı yükseltmek için de kapalı bir kap kullanmak yeterlidir. İşte, Fransız fizikçi Denis Papin’in 1681 yılında yaptığı ve basınçlı tencere adını verdiği tencere, bu prensibe dayanıyordu.

Kategori:

Sayfalar

Subscribe to RSS - bilgiç günlüğü