You are here

ALTIN DEĞERİNDE SORU : *NEDEN ?

atze kullanıcısının resmi
Submitted by atze on Paz, 06/22/2008 - 21:23

Varsayılan herşeyin sebep-sonuç ilişkisine dayanarak var olduğu hemen hemen herkesin bilgi sınırları dahili kapsamındadır. Neden sorusunun önemi bu noktada soru işaretine dönüştürülecek olursa sıkıcı bir hal almaya başlayacağının bilincinde olarak bu yazıyı yazıyorum. Kendilerine verilen akıl nimetinin meyvesi olan soru sormak insanlar için sıkıcı ve gereksiz olarak tasvir edilir düşünüldüğünde ve bu işten kaçınılınır. Amaç hayatta hep mutlu olmak,boşvermek;çok düşünen kafayı yer,uçmuş bu şeklinde klişe psikolojik baskılara maruz kalmamaktır. NEDEN ?? Mutlu olmak neden bu kadar önemli? Mutluluk denilen şey nedir?

Neden sorusunu sormanın sıkıcı olmasının sebebi insanı eğlendirmek yada rahatlatmak adına yapılacak birçok şeyden alıkoyması vede cehaletin vermiş olduğu mutluluktan bertaraf etmesidir. Aslında herşeye neden sorusunu sormak insana aşırı bir değer katar ve insanı insansı olmaktan kurtarıp insan haline getirir. Örneğin her kurduğunuz cümleyi neden kurduğunuzu bilmek ve bilinçaltıyla biraz olsun ilgilenmek sizi çok daha iyi bir konuşmacı ve yerinde davranan insan moduna sokabilir. Psikologlar sinirlenen insanların kendilerine neden sinirlendiklerini sorduklarında bu tutumlarından büyük olasılıkla vazgeçeceklerini söylüyorlar. Bana ne faydası olacak,para kazandıracak mı vs... düşünenler olabilir.Böyle fabrikasyon hatası mahluklar heryerde bulunur.Değer yalnızca maddi değildir,bir şeyin değeri yalnızca madde ile ölçülemez.Herşeye neden diye sormaktan çekinmeyin. ''Etrafınızda gördüğünüz herşey bir zamanlar yalnızca bir düşünceden ibaretti.'' Jack Ensign Addington ''Hayat çok kısa ve karmaşık.Bu yüzden onu anlamaya çalışarak harcamaya karar verdim'' Arthur Schopenhaure Maddenin ortaya çıkış noktası manevi alemdir.Gördüğünüz üzere maneviyata yolculuk etmeye sebep olan düşünmek ve düşünceyi en fazla harekete geçiren NEDEN sorusunun değeri ortadadır anlayana. Zaten benim hitap ettiğim kitle kişiliğinin temelleri atılmış ve ben buyum diyen kişilerden ziyade kişisel gelişime önem veren,birtakım arayışlar içerisinde olan kişiler ve sık sık yalnız kalanlardır... Başlıkta 'Altın Değerinde Soru' biçiminde kıyasladığım neden sorusuna yaptığım bu yakıştırma yalnızca anlatım sadedindedir. Mutluluğa gelince birtakım maddelerin vücutta yarattığı etki sonucu (ilaç,çikolata vs..) bazı hormonların salgılanmasına sebep olduğunda ortaya çıkan bir histir.Gün boyu devam etmesi farklı etkilerle sağlanmadığı müddetçe (ilaç) imkandışıdır.Yani gün içerisinde birkaç saat veya dakika sürer harcanır biter! Ve bir hayli boş ve sıkıcı görünen neden sorusunu sormak görünenin aksine mutluluğada neden olabilir çünkü hayat ve insan sorularla anlam kazanmaya başlar.Felsefe kelimesi yunancada philo ve sophia kelimelerinin birleşimidir.Özetle mutluluk bilgisi,bilgiden doğan mutluluk anlamlarını taşır. Belki bir eser yaratabilirsiniz bu kendiniz yada herhangi bir sanatsal nitelik taşıyan eser olabilir.Büyük sorgulamalardan büyük şaheserler doğar. Herkesin saçmaladığı bir sitede bunları paylaşıyor olmam dikkatinizden kaçmamıştır umarım!!! ''Bu yazılanları farkettiğinde farketmenle farketmemenin hiçbirşey farketmediğini farkedeceksin''

Kategori:

Yorumlar

Sizinde yazınızda belirttiğiniz üzere ;

- Zaten benim hitap ettiğim kitle kişiliğinin temelleri atılmış ve ben buyum diyen kişilerden ziyade kişisel gelişime önem veren,birtakım arayışlar içerisinde olan kişiler ve sık sık yalnız kalanlardır...-

Zaten arayış içinde olan ve olması gereken insan profiline ulaşmaya çalışan bireyler "Neden?" sorusunu kendine her aşamada soruyorlardır.Yalnız benim takıldığım nokta , neden kıyaslama yaparken sadece mutluluğu baz aldınız?

Mutluluğu felsefik açıdan irdelediğimizde çeşitli görüşler olmasına rağmen ortak bir nokta kabul edecek olursak , mutluluk=sükunet diyebiliriz.

Bir de dipnot ekleyecek olursam , bana göre ; Düşünen insan mutlu olamaz ancak her insan düşünemez.

Öncelikle yazımı dikkate aldığınız ve ekledikleriniz için teşekkür ederim.Arayış içerisinde olanlardan kastettiğim zamanı nasıl değerlendireceğini bilemeyen kişiler.
Etrafımda arayış içerisinde olup boşluğa düşen ve mutluluğu birtakım maddelerde arayanlar var.
Sadece mutluluğu baz almamın nedeni hem konuyu iyice açıp kimseyi sıkmamak hemde mutluluk verici maddelere yönelen insanlara bir gönderme yapmaktı.Bir zamanlar bende onlardan biriydim.
Neden sorusunun bahsetiğiniz düşünme yetisi olmayan kişilerin düşünebilmesini sağlayacağını vurgulamak istedim.

Çok teşekkür ederim tekrar.Bu madde olayını keşke yazınızda biraz daha vurgulasaymışsınız.Bu yorumunuzdan sonra biraz daha anlam kazandı yazınız kesnlikle.Bu sahte mutluluk olayını atlattığınız için de tebrikler.

Sayfalar

Bunu Görmüş müydün?: Fx15 Zayıflama Kapsülü